Fethiye Gezilecek Yerler


0

Fethiye, hem yerli turistler hem de yabancı turistler tarafından tercih edilen bir tatil beldesi olmasıyla, yaz aylarında oldukça kalabalık olabilmektedir. Fethiye, tarihi dokusuyla da ön plana çıkmaktadır. Çok sayıda geleneksel davranış ritüeli mevcuttur. Şehrin kalabalığından yorulanlar, doğal alanlara ve denize kendilerini bırakmak isteyenler için Fethiye’de keşfetmeniz gereken önemli 10 yer vardır.

1- ÇALIŞ PLAJI

Çalış Plajı, bölgedeki en güzel kumsallardan biri olarak bilinmektedir. Uzun kilometreler boyunca yayılan geniş plajıyla birlikte, ziyaretçilere otel, restoran ve hediyelik eşya dükkanları da sunmaktadır.

 Çalış Plajı, sıcak yaz akşamlarında yürüyüş yapmayı sevenler için harika bir manzara sunar ve aynı zamanda aileler için ideal bir tatil mekanı olarak da tercih edilir.

çalış plajı

2- ÖLÜDENİZ

Anadolu’nun güneybatısındaki Teke Yarımadası’nda yer alan ve Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak bilinen likyalılar tarafından ışık ve güneş diyarı olarak kabul edilen Ölüdeniz, Türkiye’nin önemli doğal güzelliklerinden biridir. Tatilcilerin ziyaret etmeden geçemediği bir yer. Bu doğal güzellikte tatilciler su sporları yaparak keyifli zaman geçiriyorlar. Rüzgar sörfü ve kite sörf gibi aktivitelerin yanı sıra su kayağı ve wakeboard da ilgi görüyor.

ölüdeniz

 3- KELEBEKLER VADİSİ VE KABAK KOYU

Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin ve aynı zamanda Türkiye’nin doğal güzelliklerinden biridir. Vadi 350 metre yüksekliğe sahip sarp kayalıklarla çevrilidir. İsmi, 80’den fazla kelebek türü ve özellikle Kaplan kelebeğiyle ünlü olması nedeniyle verilmiştir. Vadideki manzara muhteşemdir. Atmosferiyle müşterilerine unutulmaz anılar oluşturan bir yer.

Tarihi Likya Yolu olan Kabak Koyu, Türkiye’nin ve dünyanın en güzel koylarından biridir. Kabak Koyu, herkesi kendine hayran bırakan doğasıyla Türkiye’nin her bölgesinden ve her kesiminden ziyaretçi ağırlıyor.

4- Unutulmaz doğal güzellikleri keşfetmek için 12 adalar turuna çık.

Tatilciler, Fethiye’ye geldiklerinde 12 Adalar turu için günlük tekne seferlerine katılmadan dönmemelidir. Bu turu yapmak için mutlaka bir gün ayırmaları gerekiyor.

5- Babadağ’ın eteklerinde yamaç paraşütü deneyimi yaşamak.

Fethiye ve Ölüdeniz, Türkiye’nin en popüler paraşüt merkezlerindendir ve her yıl binlerce turist bu eşsiz deneyimi yaşamak için buraya gelir. Fethiye ve Ölüdeniz’de paraşüt yapmadan geri dönmemelisiniz. Babadağ eteklerine çıkarak, muhteşem manzarayı görerek kuş gibi uçmak ister kim istemez ki? Deneyimsiz bile olsanız, paraşüt yapmak heyecan verici bir deneyimdir ve Türkiye’nin en popüler paraşüt merkezleri olan Fethiye ve Ölüdeniz her yıl binlerce turisti ağırlar. üniversiteler veya paraşüt kulüpleri gibi organizasyonlar, öğrencilere ve yeni başlayanlara uygun fiyatlar sunabilirler. Ek olarak, bazı paraşüt meraklıları, kendi ekipmanlarını satın alarak uzun vadede daha fazla tasarruf edebilirler. Ancak her halükarda, paraşüt deneyimi pahalı gibi görünebilir, ancak unutulmaz bir macera için kesinlikle değerlidir. Siz de eşsiz bir deneyim yaşamak isteyeceksiniz.

fethiye koyları

6- CENNET VE KATRANCI KOYU

Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu’ndan sonra önemli olan Cennet Koyu, diğer adıyla Balartı Koyu, konuklarını muhteşem doğasıyla karşılamaktadır. Görkemli dağları ile çevrili olan koy, turkuaz rengi denizi ve beyaz kumsalı ile cenneti andırmaktadır.

Katrancı Nature Parkı, ormanı ile kaplı ve iki farklı koya sahip deniz erişimi sunan doğal ve içinde bir tabiat parkıdır. Yıllardır karavan müşterilerinin tercih ettiği bu parkta, çam ve okaliptüs ağaçları bulunmaktadır.

7- SAKLIKENT KANYONU

Fethiye’nin konuklarına sunduğu önemli yerlerden biri de Saklıkent Kanyonu. Doğanın insanlığa bahşettiği kanyon, günü birlik ziyaret için oldukça ideal bir rota. Fethiye’den arabayla bir saatlik uzaklıkta bulunan Saklıkent Milli Parkı herkesin ziyaret etmesi gereken eşsiz güzelliklerdendir.

8-Rafting macerası için Dalaman Çayı seçeneği mevcuttur.

popüler bir seçenek. Çay boyunca yeşilin ve doğanın hâkim olduğu manzaralar eşliğinde akan suyun hızına ayak uydurarak rafting deneyimini yaşayanlar, unutulmaz bir anıya sahip oluyorlar. Dalaman Çayı’nda rafting yapmak, adrenalin ve doğa sevenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat! Cesur bir seçenek.

9- FETHİYE MERKEZ BALIK PAZARI

Fethiye Merkez Balık Pazarı, herhangi bir restoranda istediğiniz balığı yiyebileceğiniz bir yerdir. Ortada yuvarlak bir balık tezgahı ve etrafında dört restoran bulunmaktadır. Bu mekan, taze balıklarla birleştirilebilen lezzetli meze seçenekleriyle tatilcilerin beğenisini kazanmaktadır. Bu kelime, insanların zamanlarının bir kısmını harcadıkları veya sık sık ziyaret ettikleri yerleri ifade eder. Bu noktalar, bir arkadaşın evi, favori restoran, park veya kütüphane gibi yerler olabilir.

ESKİ KENT’IN ‘PASPATUR’ BÖLGESİNDE KAYBOLUN

Kadim uygarlıklarını restore edilmiş ve otantik bir şekilde misafirlerine sunan Paspatur, hediyelik eşya dükkânları, kafeler, halıcılar, butikler ve kuyumcuların yer aldığı çarşısıyla ziyaretçilerini mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Eskiden beri Paspatur Suyu’ndan geçen bir şehirden adını alan Fethiye’nin efsanesine göre, her kim suyunu içerse tekrar Fethiye’ye getirilecektir.


Like it? Share with your friends!

0
blogadmin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir