Dns Nedir Nasıl Değiştirilir?


1

DNS (Domain Name System) bir veri tabanıdır ve internetteki bilgisayarların ve sunucuların IP adreslerini diğer bilgilere (örneğin, alan adları) çeviren bir sistemdir. Örneğin, bir kullanıcının tarayıcısında “www.example.com” adresini yazması durumunda, DNS sistemi “www.example.com” adresini bir IP adresine çevirir ve tarayıcının o IP adresine bağlanmasını sağlar. Bu sayede, kullanıcılar internetteki kaynaklara ulaşmak için IP adreslerini hatırlamaya gerek kalmadan, daha kolay bir şekilde alan adlarını kullanabilirler.

DNS ayarlarını değiştirmek, genellikle internet servis sağlayıcınızın (ISP) varsayılan DNS sunucularını farklı bir DNS sunucusu ile değiştirmeyi içerir. Bu, genellikle internette gezinme hızını ve güvenliğini artırmak için yapılır.

DNS ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Başlat menüsüne gidin ve “Ayarlar”i tıklayın.
  2. “Ağ ve İnternet” sekmesine gidin ve “Ethernet” veya “Wi-Fi” seçeneğine tıklayın.
  3. “Ağ Bağlantısı Ayarları” sekmesine gidin ve “Ethernet” veya “Wi-Fi” bağlantısını seçin.
  4. “DNS Ayarları” sekmesine gidin ve “Özel DNS sunucularını kullan” seçeneğini seçin.
  5. Özel DNS sunucusu adreslerini girin ve “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Not: Bu adımlar Windows 10 için geçerlidir ve farklı işletim sistemlerinde farklılık gösterebilir. Ayrıca, bu adımları yapmadan önce özel DNS sunucusu adreslerini almanız gerekir. Özel DNS sunucularının adreslerini internette araştırarak veya bir teknik destek hattından öğrenebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

1
blogadmin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir